مقالات آموزشی و درمانی

قوز پشتی

تعريف قوز(كايفوز) در ناحيه پشتی چه می باشد؟

 قوز پشتی يا پشت خميده، به دنبال قرار گرفتن در وضعيت نامناسب ايجاد می شود. اين وضعيت در ميان نوجوانان و افراد جوان شايع می باشد، آنها اغلب در وضعيت نشسته و ايستاده بصورت خميده قرار می گيرند، كه باعث می شود ستون فقرات به سمت جلو خم شود.

paksaman

 

آيا وضعيت قوز پشتی می تواند اصلاح شود؟

وضعيت قوز پشتی قابل اصلاح است. هنگامی كه بر روی يك سطح صاف دراز می كشيد، يا زمانی كه ستون فقرات كشيده شود، اين وضعيت تصحيح می شود. در عكس راديوگرافی، هيچگونه حالت غيرعادی در مورد اختلال مهره ها قابل مشاهده نيست، به اين دليل كه تغيير شكل مهره ها دليل ايجاد اين نوع قوز پشتی نمی باشد.

به چه علائمی در نوجوانان بايد توجه شود؟

در بعضی مواقع قوز پشتی علائمی جز انحنای غير طبيعی پشت ايجاد نمی كند. با اين وجود، در بعضی موارد اين وضعيت باعث ايجاد درد، حساسيت به لمس ستون فقرات، سفتی و خستگی می شود.

درمان قوز پشتی در نوجوانان

در واقع گام اول اين است كه، قوز پشتی به راحتی بوسيله آموزش در خصوص وضعيت مناسب و برخی آموزش ها در خصوص چگونگی نشستن و ايستادن به طرز صحيح، اصلاح می شود.

گام دوم، نگه داشتن بدن در وضعيت مناسب می باشد، يعنی پشت و شانه ها صاف، چانه بالا، قفسه سينه بيرون، و شكم به داخل، مانند تصوير زير:

paksaman

 

گام سوم، در بهبود وضعيت ظاهری انجام دادن تمرينات به صورت زير می باشد:

  •  در حين ايستادن شانه ها را به عقب برده و اين وضعيت را برای مدتی حفظ كنيد، سپس انقباض را آزاد كنيد.اين تمرينات را به طور متناوب چندين بار در طول روز انجام دهيد.
  •   به روی شكم بخوابيد و سعی كنيد سر و قفسه سينه خود را از روی زمين بلند كنيد.
  • دراز نشست و شنا مفيد می باشد.

paksaman
paksaman

 

 

بعضی مواقع از قوزبند به عنوان يك ياد آورنده حركتی، كه می تواند شما را در وضعيت مناسبی قرار دهد استفاده نماييد. قوز بند از خم شدن جلوگيری می كند و با كشيدن شانه به سمت عقب و موقعيت مناسب، به اصلاح وضعيت بدن كمك می كند.

توصيه مهم به پدر مادرها و نوجوانان:

 

پدر و مادرها بايد از عادت های نوجوانان در طول مطالعه و يا حتی راه رفتن مطلع باشند. لطفا به نحوه صحيح نشستن و راه رفتن در عكس ها توجه نماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *